M. Janeta

Dr Mateusz Janeta Laureatem Stypendium MEiN dla Wybitnych Młodych Naukowców

Z ogromną radością informujemy, że dr Mateusz Janeta z Zespołu Chemii Metaloorganicznej i Materiałów Funkcjonalnych otrzymał Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Stypendiami Ministra zostali uhonorowani młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości oraz posiadający imponujące osiągnięcia naukowe o wysokim prestiżu i międzynarodowym wydźwięku.

O Laureacie

Dr Mateusz Janeta (ur. w Wodzisławiu Śląskim) ukończył studia magisterskie w 2013 roku natomiast stopień doktora otrzymał w 2017 roku. Obecnie jest współautorem 15 publikacji naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach z listy filadelfijskiej takich jak: Angewandte ChemieACS Applied Materials and Interfaces czy Chemistry – A European Journal, patentu polskiego oraz patentu Amerykańskiego Urzędu Patentowego. Ponadto dr Janeta prezentował wyniki swoich badań w formie wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych. Od 2019 roku odbywa staż podoktorski w zespole prof. Maurice’a Brookharta na University of Houston w Stanach Zjednoczonych.

Do naukowych zainteresowań dr. Janety należą:

• Badania reaktywności oligomerycznych silseskwioksanów;
  • Zastosowaniu oligomerycznych silseskwioksanów jako bloków budulcowych do otrzymania materiałów porowatych;
  • Opracowanie wielocentrowych katalizatorów aktywnych w reakcji tworzenia cyklicznych węglanów pomiędzy epoksydami i gazowym CO2;
  • Synteza związków metaloorganicznych kobaltu, niklu oraz palladu wykazujących wysoką aktywność w reakcji polimeryzacji olefin.
Wybrane publikacje:
  1. Janeta Mateusz, Heidlas Julius X., Daugulis Olafs, Brookhart Maurice
    2,4,6‐Triphenylpyridinium: a bulky, highly electron‐withdrawing substituent that enhances properties of nickel(II) ethylene polymerization catalysts.
    Angewandte Chemie – International Edition202160, 4566-4569 DOI: 10.1002/anie.202013854
  2. Janeta Mateusz, Lis Tadeusz, Szafert Sławomir
    Zinc imine polyhedral oligomeric silsesquioxane as a quattro‐site catalyst for the synthesis of cyclic carbonates from epoxides and low‐pressure CO2
    Chemistry – A European Journal202026, 13686-13697 DOI: 10.1002/chem.202002996
  3. Janeta Mateusz, Bury Wojciech, Szafert Sławomir
    Porous silsesquioxane–imine frameworks as highly efficient adsorbents for cooperative iodine capture.
    ACS Applied Materials and Interfaces201810, 19964-19973 DOI: 10.1021/acsami.8b03023

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
flaga Rzeczypospolita Polska