Sieć Wi-Fi

Na terenie Wydziału Chemii działa bezprzewodowa sieć Wi-Fi. Obecnie jednolitym systemem (w sumie 40 punktów dostępowych) mamy pokryte:
 • nasze pomieszczenia w budynku Biotechnologii
 • główny hol Wydziału Chemii
 • w całości budynek wysoki
 • w całości budynek "nowego laboratorium" oraz "nowego audytorium"
 • pokoje gościnne - część hotelowa


Każdy z punktów dostępowych rozgłasza obecnie 3 sieci:

1. Sieć otwarta Chemia OPEN, przeznaczona dla wygody osób, które odwiedzają Wydział Chemii. Umożliwia ona wyłącznie przeglądanie stron internetowych z mocno ograniczoną prędkością przesyłania danych. Po podłączeniu do tej sieci i pierwszym otwarciu dowolnej strony internetowej użytkownikowi będzie wyświetlana informacja o usłudze, jej ograniczeniach, a także informacja w jaki sposób można się zalogować do sieci o pełnej funkcjonalności.


2. Sieć o pełnej funkcjonalności Chemia Wi-Fi (bezpieczne połączenie szyfrowane) umożliwiająca dostęp dla wszystkich pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Chemii, uwierzytelnienie przy użyciu danych dostępowych używanych do poczty wydziałowej (pracownicy i doktoranci jako login podają swój pełny adres email w postaci imie.nazwisko@chem.uni.wroc.pl, hasło identyczne jak do poczty).

Parametry konfiguracyjne połączenia dla sieci Chemia Wi-Fi są analogiczne, jak podane poniżej dla sieci eduroam. Różnica między tymi sieciami jest następująca: sieć Chemia Wi-Fi jest dostępna wyłącznie na terenie Wydziału Chemii i umożliwia pełny dostęp do wydziałowych usług elektronicznych, przede wszystkim do baz publikacji w wersji cyfrowej. Sieć eduroam jest natomiast dostępna na wielu uczelniach.


3. Sieć eduroam - jest usługą, której najważniejszą zaletą jest to, że użytkownik komputera przenośnego lub urządzenia mobilnego, po prawidłowym skonfigurowaniu połączenia w swojej uczelni macierzystej, uzyskuje dostęp do sieci przebywając na innej uczelni (polskiej lub zagranicznej) uczestniczącej w projekcie eduroam. Odbywa się to bez konieczności jakichkolwiek zmian ustawień parametrów połączenia podczas wizyty. Instytucje biorące udział w projekcie zobowiązują się do przestrzegania wspólnej polityki bezpieczeństwa i do ufania informacjom przekazywanym z innych instytucji włączonych w system. Nie oznacza to, że dostęp jest anonimowy i niekontrolowany, wręcz przeciwnie, każdy dostęp do sieci jest odnotowywany (w systemach uczelni macierzystej oraz odwiedzanej), a ewentualne nadużycia mogą być później powiązane z konkretną osobą.

Możliwość korzystania z eduroam mają wszyscy użytkownicy posiadający konto mailowe w domenie chem.uni.wroc.pl: pracownicy, doktoranci, a także osoby nie pracujące już na Wydziale Chemii, ale używające nadal poczty wydziałowej. Także studenci mogą łączyć się z eduroam, jednakże obsługa ich kont  pozostaje w gestii rozwiązań centralnych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie są one powiązane z systemem USOS.

Do konfiguracji połączenia na laptopach w systemie Windows należy użyć automatycznego konfiguratora dostępnego pod adresem: http://eduroam.chem.uni.wroc.pl/tools/wifi-config-pl.exe

Automatyczny konfigurator dla systemów Windows ustawia równocześnie parametry połączenia dla 2 sieci dostępnych na Wydziale: Chemia Wi-Fi oraz eduroam, przy czym ta pierwsza ma wyższy priorytet. Wówczas użytkownik sieci bezprzewodowej na Wydziale Chemii będzie korzystać z sieci Chemia Wi-Fi (i tym samym uzyska dostęp m.in. do publikacji elektronicznych), a przebywając na innym wydziale Uniwersytetu Wrocławskiego lub na innej uczelni będzie łączyć się automatycznie z siecią eduroam.

W przypadku urządzeń mobilnych (Android, iOS) konfiguracja połączenia jest zazwyczaj dość intuicyjna i ogranicza się do wprowadzenia parametrów podanych poniżej:
 • nazwa użytkownika: imie.nazwisko@chem.uni.wroc.pl
 • tożsamość anonimowa: anonymous@chem.uni.wroc.pl (opcjonalnie)
 • hasło: identyczne jak do poczty
 • zabezpieczenie: WPA2-Enterprise
 • szyfrowanie: AES
 • uwierzytelnienie: PEAP, wewnętrznie MSCHAPv2


Parametry połączenia i konfigurator dla Windows są również dostępne na stronie informacyjnej usługi eduroam:
http://eduroam.chem.uni.wroc.pl/


Zachęcamy do korzystania z Wi-Fi na Państwa komputerach a także urządzeniach mobilnych (tabletach, telefonach, itp), które wewnątrz sieci Wydziału Chemii mają możliwość przełączania między poszczególnymi punktami dostępowymi w zależności od siły sygnału, zupełnie bez ingerencji ze strony użytkownika, nie tracąc łączności z siecią.
Data ostatniej modyfikacji: 12-02-2019 09:28:54
 • 28
  Marzec 2023
  10:15

  Posiedzenie Rady Dyscypliny Nauki Chemiczne 3/2023

  Rada Dyscypliny Naukowej Nauki Chemiczne   Uprzejmie zapraszam na posiedzenie Nr 3/2023, które odbędzie się dnia 28 marca 2023 r. o godz. 10:15 w trybie zdalnym   Przewodniczący Prof. dr hab. Marcin Stępień     Porządek ...

  MS Teams
 • 16
  Marzec 2023
  10:15

  2. nadzwyczajne posiedzenie Rady Wydziału 2023

  Wrocław, dnia 14 marca 2023 r.     ZAPROSZENIE Uprzejmie zapraszam na 2. nadzwyczajne posiedzenie Rady Wydziału, które odbędzie się dnia 16 marca 2023 r. o godz. 10.15 (tryb zdalny)       Porządek dzienny: Opinia wniosków o ...

  MS TEAMS
 • 14
  Marzec 2023
  10:15

  2. posiedzenie Rady Wydziału 2023

  Wrocław, dnia 1 marca 2023 r.   ZAPROSZENIE Uprzejmie zapraszam na 2. posiedzenie Rady Wydziału, które odbędzie się dnia 14 marca 2023 r. o godz. 10.15 (tryb zdalny)     Porządek dzienny: 1. Informacje Dziekana 2. Przyjęcie ...

  MS Teams
 • 02
  Marzec 2023
  10:00

  Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Wierzbickiej

  Rada Dyscypliny Nauki Chemiczne informuje, że dnia 2 marca 2023 r. o godz. 10:00 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Wierzbickiej na temat: "Synteza peptydów cyklicznych w wyniku przeniesienia acylu z atomu azotu ...

  zdalnie (MS Teams)
 • 28
  Luty 2023
  10:15

  Posiedzenie Rady Dyscypliny Nauki Chemiczne 2/2023

  Rada Dyscypliny Naukowej Nauki Chemiczne   Uprzejmie zapraszam na posiedzenie Nr 2/2023, które odbędzie się dnia 28 lutego 2023 r. o godz. 10:15 w trybie zdalnym   Przewodniczący Prof. dr hab. Marcin StępieńPorządek ...

  MS Teams